TURISTICKÝ INFOPORTÁL Z REGIÓNU POD JAVORNÍKMI, Dnes je:

Javorníky - región so srdcom

Na úvod mail rss 

  • Prečítané: 2763x
  • | Napísal: Super User
  • | Uverejnené: streda, 12. marec 2014, 09:11

Územie, na ktorom sa rozprestiera obec Veľké Rovné so svojím chotárom, patrilo v 12. storočí k majetkom kráľovského hradu Trenčín. Koncom storočia sa časti hradných pozemkov začínajú dostávať do držby vojakov hradu ako odmena za preukázané služby kráľovi. Územie po ľavom brehu rieky Rovnianky, od rieky Váh až po moravské hranice, dostal takýmto spôsobom istý Čepan, ktorý niekedy v rokoch 1208 - 1223 odstúpil polovicu z tejto zeme nitrianskemu biskupovi Jánovi. Biskup odkúpil aj polovicu zeme Bytča, siahajúcu od Váhu po pravej strane riečky Rovnianky až na hranice Uhorska s Moravou. Dozvedáme sa to z listiny, ktorá je najstarším písomným dokladom o minulosti tohto kraja.

 

Prvá zmienka o obci Rovné pochádza z roku 1540, na tomto území sa predtým nachádzali osady Rimanovice (Rimanowicz, prvá zmienka 1408) a Kriváč (prvá zmienka 1437), ktoré sa však neskôr vyľudnili a zanikli. V obci sa narodil Vladimír Ferko - slovenský spisovateľ, publicista a autor literatúry faktu a jeho brat Milan Ferko - autor historického románu Matúš Čák Trenčiansky a ďalších.

 

Vladimír spolu so synom Andrejom sú autormi románu a rovnomenného scenára k filmu Ako divé husi z drotárskeho prostredia. V minulosti bola známa predovšetkým drotárstvom. Drotárske tradície sa snaží obec naďalej rozvíjať, v Budatínskom zámku pri Žiline ako i v budove Obecného domu vo Veľkom Rovnom sú stále drotárske expozície, obec tiež poriada rôzne kultúrne aktivity.

 

Symboly obce

Prvý odtlačok obecného znaku, uvádza heraldik Ladislav Vrteľ, je na dochovanej písomnosti z 31. októbra 1794. Nepochybne súvisí so starodávnym patrocíniom pôvodného i terajšieho farského kostola sv. Michala Archanjela. Tvar pečatidla je okrúhly a v pečatnom poli je zobrazený sv. Michal Archanjel, stojaci na hadovi. Pečať obce Veľké Rovné nebola v našej heraldickej literatúre známa a jej objavenie je prekvapujúce, osobitne z ikonografického hľadiska. Pozoruhodné je zobrazenie sv. Michala i skutočnosť, že stojí nie na drakovi, ako je nielen v našej, ale aj erurópskej heraldike obvyklé. Toto vybočenie zo všeobecnej zaužívanej ikonografickej konvencie robí symbol Veľkého Rovného jedinečný. Pozoruhodné sú aj blesky, šľahajúce z anjelovho štítu, presnejšie spoza jeho štítu, ktoré sú tiež v našej heraldike zriedkavé.

 

Zdroj: Obec Veľké Rovné, Wikipedia

Kalendár podujatí

september 2021
Po Ut St Št Pi So Ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3